BATI MÜZİĞİ PROGRAMI

SANAT VE MÜZIGE HAYATINIZDA NE KADAR YER VERMEK ISTERSINIZ ?

Enstrüman egitimi ve müzikle ugrasmanın, beyindeki iletisim sistemini baska hiçbir aktivitenin yapamayacagı sekilde gelistirdigi artık bilimsel olarak açıklanmıstır. Dogru yaklasım ve egitim sonunda, erken yasta müzikle ilgilenmeye baslayan çocukların görsel dünyayı algılama, nesnelerin görüntülerini zihinde olusturabilme, farklılıklarını kavrama ve isitme yetisi ileri derecede gelismektedir. Müzik egitimi sanıldıgından çok daha sabır gerektiren, uzun bir gelisim sürecidir. Nereden baktıgınız degil, ne kadar hayatınızda yer verdiginiz önemlidir. Tamamı konservatuvar mezunu ve alanında uzman egitim kadromuzla birlikte katılabileceginiz tüm çalısmalar asagıda yer almaktadır. Piyano, keman, klasik ve pop gitar, yan üt, ud, kanun, ritim atölyesi, solfej ve teori, repertuvar, koro çalısmaları, konservatuvara ve güzel sanatlara hazırlık, London Collage of Music sınavlarına giris, el sanatları çalısmaları,okuma etüdleri…

bati Ust Resim2

BU ÇALISMALARA NASIL KATILABILIRSINIZ ?

1- BIREYSEL ENSTRÜMAN DERSLERI

Ders Süresi: Haftada 1 gün, 50 dakika. Yas sınırı yoktur, herkes katılabilir. Ögrenciler, istedikleri takdirde, yıl içerisindeki konserlere katılma ve ögrendiklerini sergileme imkanına sahip olacaklar. (Ögrenciler, vakıfımız bölümlerinde olmayan fakat ögrenmek istedikleri farklı enstrüman önerileri için bize yazılı olarak basvuruda bulunabilirler.

2- SERTIFIKALI ENSTRÜMAN DERSLERI

BÖLÜMLER: PIYANO, KEMAN, KLASIK GITAR, YAN FLÜT.

Dersler birebir yapılır. Ders süresi: Haftada 1 gün, 50 dakika. Basvurular yılda 2 kez dönem baslarında yapılır. (Eylül, Ocak) Ögrenciler kulak ve ritim denemesinden geçtikleri takdirde istedikleri bölüme yerlestiri- lir. MEB onaylı repertuar takibi ve dönem sonlarında yapılan sınavlarla toplam 6 kurdan olusur. Ögrenciler 6. kur sonunda mezun olur ve sertifika alırlar. Isteyen ögrenciler 7.8. ve 9.10. kurları okuyarak devam edebilir ve 2 ayrı sertifika daha alabilirler.Baslangıç yası en az ilkögretim 1. sınıf (yazı yazmayı ve okumayı bilmeli), en çok üniversiteye girebilecek yasta olmalıdır.

3- LONDON COLLEGE of MUSIC SINAVLARI

London College of Music Sınavları Nedir?

London College of Music Grade ve Diploma Sınavları, sahip oldugu bilgi ve beceriyi kanıtlama, uluslararası geçerlilige sahip bir belgeye sahip olma imkanı sunmaktadır. Sınavlar yılda bir kez Haziran ayında yapılır. Ögrenciler egitmenlerimiz tarafından çalıstırır, sınavlar Ingiltere Ulusal Egitim Bakanlıgı Denetim Elemanlar’ı tarafından yapılır. Çok sayıda ülkede uygulanan bu sınavlar, çesitli seviyeleri, seviyeler için gereken beceri ve bilgi standartları, seviyelerin birbirleriyle bagıntısı ve asamalı süreçleri ile dünyada esi benzeri bulunmayan bir yapıdadır. Grade 8 derecesi, müzik lisesi mezunu seviyesinde kabul edilmektedir. Adayların bu seviyede elde edecekleri basarı, üniversiteye girislerinde büyük önem arz etmektedir.

4- SOLFEJ VE TEORI

Dersler 8-10 kisilik gruplarla yapılır. Ders süresi haftada 1 gün, 1 saat. Enstrüman egitimine katkıda bulunması için düzenli takip edilmesi önerilir. Nota okuma, ritim çalısmaları ve teorik bilgilere agırlık verilir.

5-KONSERVATUVARA-GÜZEL SANATLARA -HAZIRLIK KURSLARI

Çalısmalar birebir yapılır. Ders süresi: 50 dakika. Baslangıç seviyesi için kulak ve ritim çalısmaları. Seviye sınavları için solfej, teori ve enstrüman çalısmaları yapılır.

6- RITIM ATÖLYESI

Ritim Atölyesi'nde, temellerini Alman besteci Carl Orff tarafından gelistirilen yaklasımdan alacak olan programımız, çocugun kendini ifade yöntemi olarak müzikal-ritmik kimligini kesfetmesi, gelistirmesini amaçlar. Program içerisinde çocukların, farklı ritim enstrümanları ile kollektif müzik bilinci edinmesi, kendi el becerileri ile kendi enstrümanlarını yapmaları, farklı müzik ve ritim türleri üstüne çalısmaları, koordinasyon gelistirme çalısmaları yer alacaktır. Katılımcılar sınıarında bulunan darbuka, bendir, shaker, davul, Orff Çalgıları, ya da istege göre farklı enstrumanları kullanabileceklerdir. Ezgili-ezgisiz vurmalı çalgılar olan Orff çalgıları dört-bes yasındaki çocuklarında çalabilecegi kolaylıkta tasarlanmıstır. Bu nedenle okul önces inde çalabilecegi Orff çalgıları en çok tercih edilen ve kullanılan çalgılardır. 4-7 , 7-12 , 12-16 yas olarak 3 gruba ayrılmaktadır. 6-8 kisilik grup çalısmalarıdır. Ders süresi: Haftada 1 gün 2 saat.

Bati enAlt Resim